Ditari

Ballina / Ditari / Ballkan & Botë
Enver Hoxha kishte planifikuar të sulmojë Jugosllavinë
Publikuar: 03.03.2013 - 15:28

Historiani rus, Artjom Ulunjam, në tekstin e tij “Operacion i fshehtë Shpërthimi”, ka shkruar se udhëheqësi komunist i Shqipërisë, Enver Hoxha, ishte përgatitur për operacion ushtarak ndaj Jugosllavisë, pas vdekjes së Josip Broz Titos, transmeton gazeta kroate “Jutarnji list.
Enver Hoxha kishte menduar se pas vdekjes së Titos në Jugosllavi do të zhvillohej një luftë e përgjakshme në mes të forcave politike pro amerikane dhe pro ruse.

Në fund të viteve ’70-ta dhe në fillim të viteve ‘80-ta të shekullit të kaluar, në takime sekrete të liderëve komunistë shqiptarë ishte planifikuar operacioni ushtarak “Shpërthimi”, përmes së cilës planifikohej marrja e Kosovës, pjesëve të Malit të Zi dhe Maqedonisë në të cilat shqiptarët përbëjnë shumicën, shkruan historiani rus.

Udhëheqësit komunistë shqiptarë, sipas tij, kanë shpresuar në një skenari, sipas të cilit pas vdekjes së kryetarit të Jugosllavisë së atëhershme, Josio Broz Tito, do të shkaktohej luftë për pushtet në mes të liderëve të ish republikave të Jugosllavisë.

Ulunjam, i njohur si ekspert për lëvizjen komuniste të shekullit XX në Ballkan, nga Instituti rus për historinë e përgjithshme, informacionet e përmendura i kishte marrë në bazë të memoareve të ministrit të atëhershëm të mbrojtjes së Shqipërisë, Veli Lakaj.

Sipas fjalëve të tij, Enver Hoxha ishte përgatitur për “Kaos pas Titos”.

Ndonëse edhe më herët ishte spekuluar se ekzistonte një operacion i tillë i fshehtë, është vërtetuar se udhëheqësi komunist shqiptar kishte menduar se në Jugosllavi do të shpërthente një luftë e përgjakshme në mes forcave politike pro amerikane dhe pro ruse.

Përveç problemeve të brendshme dhe luftës së ashpër për mbajtje të pushtetit në fund të viteve -70-ta, Hoxha kishte menduar se si nga situata potenciale të nxjerr përfitime maksimale. Prandaj, planin e tij ia kishte prezantuar rrethit të tij të ngushtë të bashkëpunëtorëve në vitin 1977. Prej atëherë kishin filluar përgatitjet serioze të udhëheqësve shqiptarë për çastin e vdekjes së Titos.

Në bazë të arkivave shqiptare dhe ruse, ekzistojnë prova se Enver Hoxha ka qenë i preokupuar me atë se çfarë do të ndodhë në Jugosllavi pas vdekjes së Titos. I frikësuar për regjimin e tij diktatorial, Hoxha kishte planifikuar të marrë Kosovën , gjë që vërtetohet edhe në Samitin e Helsinkit në vitin 1975, në të cilin Shqipëria refuzoi të nënshkruaj dokumentin në bazë të të cilit definoheshin kufijtë e Evropës së pasluftës.

Diktatori komunist shqiptar kishte thënë se nuk duhet kursyer mjetet për Kosovën, sepse në të ardhmen do të shpaguhen. Ndonëse marrëdhëniet shqiptaro-kineze ishin gjithnjë e më të këqija, Hoxha gjithnjë e më shumë kishte frikë dhe ishte në panik nga sulmi në vendin e tij. Mirëpo, në të njëjtën kohë bënte plane luftarake, duke iu thënë gjeneralëve të tij: “Ne jemi në prag të luftës".

Pavarësisht se Hoxha i frikësohej në mos forcat kineze do t’i organizonin grushtet, kjo nuk e ka penguar që në vitin 1978 të formojë “Zyrën për Kosovën".

"Për aq sa na kanë lejuar rrethanat, ne me të gjitha mjetet i kemi përkrahur kosovarët. Dhe ne jemi për atë që ata të bashkohen me Shqipërinë, sepse kjo do të siguronte një unitet nacional ", i kishte shkruar Hoxha ministrit të punëve të brendshme Kadri Hazbiut. /Telegrafi/


Komento
Komente (58)

Shkruaje emrin

Shkruaje email adresen

Shkruaje vendin
Shkruaje komentin
1000
Dërgo komentin
po na mungon shum enver hoxh me sban nana
sedati
rekomanduar (1)
26 Jan 2014
19:54
 
Politkani burr Shteti si Qepa ne Pazar kur e blen nuk loton por e qeron te loton,Kur erdhi ne pushtet Parti Enver jemi gati kur gjdo here,Pasi e qeruam lotuam dhe tashti kujtojm vetem Lotet,Kjo eshte politika e Kohrave Koha denon Kohen vete dhe pale se kush i qelloij kesaji Kohe te mallkuar.Tek neve Shqiptaret u kritikuan te gjith si Heronjet e Kohrave si Politikanet e Kohrav Populli,i deshpruar rrenjet i ka nga Kritika Populli i pa Zhgenjyer perkrah Herojnet dhe Politikanet e vendit,Erdhi koha kur un nji Njeri qe vetem degjoja dikur per Enver Hoxhen dhe Shqiperin tash te behem Kritik i Kohes po neser apo pasner,Le ta merr murtaja kete Bote te rrumbullaket Apo ta nderroij mendjen Shqiptare me nderime Norvegji
Adam Lahaj
rekomanduar (0)
25 Jan 2014
00:32
 
Me qka me e sulmi Enveri Jugosllavien??? Me prraqka a? Po ata barkun buke e kishin pas te pa ngime e jo po qohen me luftu!!! Hiqu bre Enver Hotlerit, se mire kishte thene Tito per kete sharllatan: Ai per marksizem ska njohuri fare, veq emrin ja din.
Artani
rekomanduar (1)
28 Aug 2013
12:17
 
Te lumt goja Xhevat, ne shyptaret e kemi ma leht te shkojm ke ajo ma e keqja, e jo ka e mira. Shyptaret kan lan jeten per popullin, kan lan gjersen e tyre, njeriu qe flet keq per Gjagjin, aj nuk ka lexuar veprat e ti, ata njerz folin llafe, thash e then. Rroft shiperia e madhe
Agron
rekomanduar (0)
16 Aug 2013
09:57
 
njeriu qe kishte vlerat me njerzore te mundshme per nji qenje njerzore , per at do te Jet SHQIPTARI me i i MADH gjitha koherave : per ket kam veq nji lutje lutuni SHQIPTAR dite e nate te lind edhe nji itill qe te shpetoj SHQIPTARIN: LAVDI E PERJETSHME PRISIT ME EMBLEMATIK te te gjitha koherave qe njeh Historiografija SHqiptare
rudi
rekomanduar (0)
06 Jun 2013
09:10
 
po mosi ja fali kosoven kishe po e sulmoj si Hashimi tash po ja fal mitrovicen e tani po e sulmon me dy polic ew ew shkas po nin njeri.
xhema diaspor
rekomanduar (0)
06 May 2013
14:53
 
hahahahaha qa kum kesh po me qka more po ju skish pas asgje asgje prej frike te madhe qe kishi pas dhat lejen e ndertimit te mija bunkerave plan mbrojtes dhe vetum mbrojtes asgje ma shum kot fare ishit kane
Raki
rekomanduar (0)
12 Mar 2013
20:14
 
Per te denuarin me vdekje-viktimen, ska rendesi se kush ia hjek koken- kush eshte gjelati.Neve,si shkite,si komunistat na kane çfarosur
Ahmeti-Zürich
rekomanduar (0)
11 Mar 2013
09:57
 
Une mendoj se po te ishte luftuar ne ate koh kur shqipria ishte e fort ushtarakish gjdo gje ishte shkuar ne menyr ma te rregullt se sa luften e fundit ne ate koh kishte luftuar i gjith kombi shqiptar jo vetem kosova por te gjitha trojet shqiptare dhe sot do te ishim ne zot ne ballkan si ekonomikisht ushtri te fort
peja
rekomanduar (1)
09 Mar 2013
01:02
 
Distanca kohore,30 v,pas vdekjes, lejon me shkru,dhe ka edhe shume libra qe thone qe komunizmi ne Shqiperi i ka vra 220-240 mije,ne Ks 70-75 mije shqiptare,si na qe i kane bere nenat.Para 2-3diteve eshte shenu 60 vjetori i vdekjes se Stalinit. Ne shtete demokratike,ne Perendim, kritikohet,per 20 milion te vrare; Kurse ne ato jo demokratike,si Rusija e Putinit rehabilitohet,kerkojne me kthye emrin e qytetit ne Stalingrad; Kominizmi,pra eshte totalitarizem,por ju si te doni,gjithkush ka te dredjt me shprehe mendimin e vete
muslimani me fusnote
rekomanduar (0)
08 Mar 2013
09:51
 
Si duket ZOTI se paska bere kysmet qe Kosova me u qlirue ne vitet e 80- ta sepse ate lufte nese do ta kishte filluar Shqipria do ta fitonte pa tjeter pa spekulue ne numrin e viktimave ,nje gje eshte e sigurte se hovi iurrejtes ndaj sllavo serbeve ne veqanti mbas demostratave te 81 -shit kishte arrit kulmin nga ana e shqiptareve te Kosoves ,pregaditjet ushtarake Shqiptare dhe bindjae shqiptareve ne te dy anet e kufirit do te ishin qelsi i suksesit ne ate lufte te mundeshme.ndersa lufta e fundit e kosovareve u zhvillue me po ato arem Shqiptare ne pergjithsi dem dem qe u vonua Kombi i ndare Shqiptare aq shume.
Bimi
rekomanduar (2)
07 Mar 2013
19:50
 
Hajde rrene hajde, kyhajn u kon ne lufte me Shqiptaret, kush ma shume Shqiptar nuk ka vra se ky lugat
Rrena
rekomanduar (0)
07 Mar 2013
09:12
 
Me sen hiq mos me pas me qka me luftue veq qi ja kan pas friken bolle ashte edhe kjo deshmon se XHAXHI ka qen dhe e ka dashtë kosoven dhe kosovaret e jo sikurse Saloja me shkatrrue kosoven dhe kosovaret..
Cani
rekomanduar (1)
06 Mar 2013
21:18
 
zoti ja paska nal turrin,se koka kan te ba namin e me e marr edhe rusin e mejau kajt nanen shkive mos me pas ku me shku, e nashta kishin lyp azil ne korq e ishin asimilu tuj jetu neper bunkera e ishin ba shqiptar .e kemi par mir ne luften e fundit se qfar arm kishe pas .boll ke ba per shqiptaret jau ke kajt nanen edhe loken andej e kendej kufirit.
jehon
rekomanduar (2)
06 Mar 2013
10:11
 
Pordha e kalit eshte ma e forte se qe ka qene fuqia e Enverit ndaj Jugosllaveve,
Fatmiri
rekomanduar (1)
06 Mar 2013
08:01
 
asnje varr shovinistesh greke nuk u lejua brenda truallit shqiptar,asnje kthim nga shqiptar ne grek apo ne serb.Nuk kishim shkolla serbe,por kudo flitej shqip,kendohej shqip,arsyhetohej shqip,dhe kjo ne kohen e Heroit Kombetar ENVER HOXHA. nese vertet ekzistonte nje plan i tille,te gjithe e dime qe VENDI YNE nuk kishte force per te sulmuar,por ne rradhe te pare per tu mbrojtur,dhe,nese fjala vinte tek sulmi behej fjale per tu dale ne mbrojtje vellezerve shqiptare ne ish Jugosllavi ne kohe te tilla si ato te viteve 1995-1999. si ka mundesi qe dikush ve ne dyshim patriotizmin e BURRIT EPIROT dhe askush nuk merret me pafuqine dhe pa deshiren e politikes shqiptare te pas viteve 90 per ti dale per zot shqiptareve. sot shqiptaret jane akoma ne roberi,sot ate te mafies politike. Lavdi te perjetshme BURRIT te KOMBIT SHQIPTAR!
tahir gashi
rekomanduar (5)
06 Mar 2013
03:52
 
Nuk ka asnje dyshim se nje xhe e tille eshte vetem spekulim Albanofobik. Qellimi dihet te ahpersohet GENOCIDI ndaj shqiptareve te Kosoves dhe te Maqedonise e Malit te zi. Kurre nuk eshte bere ndonje plan i tille nga Enver Hoxha as nga Para ardhesi i tije Ahmet Zogu, madje as nga pasardhsit Demokrat, Saliu dhe Fatosi.
Shyqeri Bytyqi
rekomanduar (1)
05 Mar 2013
16:58
 
Ky është një trillim i atyre që publikuan këtë "Lajm" Lajm qesharak, për mos me than "kuriozitet" shqiptar, nëse ka të tillë që i besojn këtij lajmi. Edhe Enver Hoxha sulmonte Jug. pas viteve të 80-ta. sikur sot Sali Berisha, për "Bashkimin" kombëtarë. Pra që të dy. e shum përfaqësus të shqiptarëve nëpër shekuj, kunder popullit të tyre. Mezemakeq !...
Vigani
rekomanduar (2)
05 Mar 2013
12:52
 
Ky eshte edhe nje spekulim i radhes, kuptohet sipas modelit ruso-serb!!!!!!!!!! kinse serbet jane n'zor prej shqiptareve. kjo qe shkruan rusi asht te kryhej deri ta merrte vesh ai.
alija
rekomanduar (0)
05 Mar 2013
07:36
 
Me pase thene ky rusi se E. Hoxha ja ka shit Kosoven YU, shume nga disa komentues do te ishin kenaqur dhe pohur se eshte e vertete...p.sh. ky 1244Kosovo* qe ne nofken e tije perdore parallun serbe me shifer 1244!!!!!!!Tani kete loje udba e ka luajtur shume mire, nepermjet te gjuhes se bashkpunetoreve i ka akuzuar patriotet e vertete shqiptare gjithmone si bashkpunetore te saj! Por ky me enderren 1244 duhet te zgjohet nga gjumi, dhe ta sheh veten se shqiptaria nuk ndalet, poaq sa ndalet e verteta!
Enver Hoxha
rekomanduar (2)
04 Mar 2013
15:46
 
SS-Divizion. Koment se jo mahi, pom doket se pak lidhje me ç'menduri.Teveqel i klases parë.
adnani
rekomanduar (0)
04 Mar 2013
10:49
 
eshte e vertet qe xhaxhi enver ishte aj qe e shpetoi kosoven .me dekada te tera serbia provonte te perndjek te gjithe shqiptaret nga trojet e ish yugosllavis por ket sja arriti kurr sepse .enver hoxha i kthente prapa qdo shqiptare qe shkelte kufirin e shqiperise.dhe u thoshte ,duhet te vdisni ne kosove.shembull kemi vitin 1998-99.kur nje milion shqiptare arriten ne shqiperi dhe maqedoni ,por fale kohes u kthyen prap ne trojet e veta.po ti pranonte shqiperija para viteve 80 sod sdo ishte asnje shqiptare ne kosove maqedoni apo mal te zi.andaj duhet shikur me kujdes se qfar flasim per enverin sepse shqiperija e asaj kohe ishte me te gjithe boten ne lufte secila fuqi pra ba.sovjetik nato ne krye me amerikanet apo kina kishin deshire qe ta marrin shqiperin per interesa te veta ,por at sja arriten kurre fal bllokades qe iu kishte bere enver hoxha edhe pse nje shtet shum i varfer dhe vetem ne 2.5 milion ai i armatosi gjithe dhe e veshi shqiperine ne hekur dhe beton.
valon
rekomanduar (2)
04 Mar 2013
10:17
 
O njerez naiv te poshter vetiak dhe pashkolluar. A e dini po jo nuk e dini se qka ka bere Enveri ne kohen e tij. Po qfare arme ka pas ky ska pas kurgjo veq i ka shkatrru popullin e vet. Ky eshte ende duke u djeg ne ferr se qka ka be ne njerez te pafajshem i ka vra krejt. Kjo eshte propagande e shokeve te tij me ia qit emrin e mire. Enveri eshte duke u djeg ne ferr dhe zoti ka meja djeg edhe familjen e tij nje nga nje.... mallku koft familja e tij krejt fara e tij dhe shoqnija e tij mallku qofshit
Eduard
rekomanduar (1)
04 Mar 2013
09:24
 
Me 1989 isha ne Shqiperi nga Oslo per ne Athene e nga atje kishte vetem tren deri nja 30 km. me Shqiperine nga atje me taxi deri ne kufi. Kur hyra ne Shqiperi sju besoja syve te mi, te gjithe Shqiptaret dukeshin sikurse te burgosurit nga kampi nazist ne luften e II bot., te gjithe cpirrana, ne shitore skishte as buke per ilaq, ato pushke te vjetra te ushtareve e policise skishin kurfar vlefte, eproret ushtarak te vegjel e te thate , MJERIM MJERIM kudo. Me 1999 isha ne Durres dhe mora nje shtepi me qira pr familjen e ikur derisa te vijne nga Kosova nepermjet Ulqinit. Qdo dite lexoja ne gazeta se si refugjatet e Kosoves vidheshin nga banditat e Shqiperise, keta i vidhnin edhe kamionat me ndihma humanitare, ne rend per ndihma hynin edhe Shqiptaret e Shqiperise pa turpi.Vidheshin kamionet me ndihma e te nesermen shitej malli ne shitore ne pranine e policise.Shqiptaret i shiten grate e vajzat tek Greku e Italiani per 100 euro.Popull pa kurfar MORALI,vetem me morra kan mujt me e sulmu JU.
Vikingu me plis
rekomanduar (1)
04 Mar 2013
08:55
 
50 vite do më shajnë, 50 vite do më qajnë, pastaj do më kërkojnë!!!
Betim
rekomanduar (7)
04 Mar 2013
00:17
 
Shkiet jan antishqiptar deri n amshim, shqiptarin qe e shajn e krriminalizojn shkiet mos e hudhni posht pa e matë mirë, ate qe e lavdojnë mereni me mosbesim Shum te madh. Serbet nuk i dojn shqiptaret vetem trathtaret qe punojn e kann punuar per ta. Shqiptarin ata nuk e duan as komunist as antikomunist as Demokrat as muliman, katolik apo orthodoks, per ta bota dote ishte shum e mir pa shqiptar. Ghithmon u kann ra daulleve antishqiptare vene e pa vend kohë e pa kohë. E keqja nuk qendron se ata nuk na duen por ne ate se ne jemi e zeza veti. Qe kush din shkinisht argtonju pak por mos harron qka po ndodhë ne tani në ket minutë dhe qe Nanë Terrezes ja kann vra baben.Hodža planirao napad na SFRJ!? http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2013&mm=03&dd=03&nav_category=640&nav_id=691774 Majka Tereza - sve sem svetice? http://www.b92.net/zivot/antitabu.php?yyyy=2013&mm=03&dd=03&nav_id=691606 Për tu perla nagjuajeshtra per dizorientim na kurdisin Shkupin e Salokariçrevolucione e Zogheroj
loni
rekomanduar (2)
03 Mar 2013
23:50
 
Ke qen i madhë dhe do mbeteshë i madhë. Lavdi jetës dhe vepresë së Enver Hoxhës.
Remi- München
rekomanduar (5)
03 Mar 2013
23:31
 
Me praqka ka mund valla ta nxjerr Kosoven prej Jugosllavis.Bravo xhaxhi,bravo!
dreni-skandinavi
rekomanduar (1)
03 Mar 2013
22:44
 
Me 1990 isha ne Shqiperi per here te pare dhe jam tronditur me varferin e tyre Kur hyra nga Greqia per ne Korqe nuk ju besoja syve te mi thuase te kthehem mbrapa nja 100 vite, skishin as gjerat elementare si ; luge, piruna, pjata, e le me mos te flas per automobila apo after shave. Nga Korqa e Vlora ne Durres,Tirane, Shkoder ku kam shkuar varferi te skajme e policia e ushtria skishin as uniforma e ato pushte te vjetra vetem i mbanin ne krahun ku dukej skeleti i qafes. Ishte LUFTA per BUKE, e tani te lexoj kete artikull se Shqiperia te sulmon Jugosllavine e cila ishte fuqia e 4 ushtarake ne Evrope !!!??? Me 1999 hyne ushtaret e Arkanit dhe u fotografuan mbi bunkerat e xhaxhit Enver dhe i perzune Tropojanet nga shtepit e tyre , kjo nuk eshte as shaka por nje shkrim i MJERE.
Ultramarathonisti
rekomanduar (2)
03 Mar 2013
22:31
 
Un dota baj nje koment te shkurt per ket hero,ndoshta ma shum iu nxhan nje pyetje kush din te me pergjigjet ,per 50,vjet qendroj ne krye te shtetit shqiptar edhe nuk di spaku ska publikue kush qe ka pas pasuri te pa lujtshme ,se besoj as sa 10 perqind te ktyre poletikanve ne kosov dhe shqiprin e tashme,dhe as nedhe nje pllam toke nuk i mungoj shqipris a sot me sali tradhtarin po bahet pazare me greqin fashiste per nje pjes te bregdetit atje.po qe mos ti donte enver hogja kosoven do ti nenshkrujke kufit e asaj kohe ne helsinki ata kufijt ndars qe si pasoj mbet kosova jasht djepit te saj shqipnis,per te vazhduar sot me mbeshtetjen e dy tradhtarve sali berishes dhe hashim shpihun thaq serrbies..
skender emini
rekomanduar (6)
03 Mar 2013
21:30
 
te ishte Enver Hoxha gjalle sot e kish bo thaqin per se dyti synet!!
ballisti
rekomanduar (3)
03 Mar 2013
21:25
 
Mendoj se ky eshte nje spekulim i radhes dhe nuk dihet se cila eshte prapvija e ketij artikulli ne nje gazete kroate. Jugosllavia e atehershme ushtarakisht ka qene forca e trete ne Evrope dhe "xhaxhi" Enver as qe ka guxuar te mendoje ta sulmoje Jugosllavine...
shkupi
rekomanduar (5)
03 Mar 2013
21:19
 
qka po frigoheni tash.serbija u mund nga uck, e organizuar nga ushtrija shqiptare.nga armatimi dhe oficeret e enver hoxhes.
enveri
rekomanduar (6)
03 Mar 2013
21:16
 
Shqipria nuk kishte buk te hante? Pyetni ata qe hapen depot e armatimit ne 97-ten se sa rrezerva ushqimore kan nxjerr jashte dhe kan shitur ne treg te zi. Mire qe nuk e besoni kete, po kete tjetren e besoni ju? Qe 97-ta u be eksluzivisht per Dardanine dhe firmat piramidale me parate e tyre ishin sruktura per te financuar luften Dardani. Nuk e besoni as kete sepse e keni trurin e ngusht.
Ismaili nga Kuksi
rekomanduar (5)
03 Mar 2013
20:57
 
A e dinë Sali Sude Piramida, nafta embargo,kariç revolucija dhe fansat e tij çka po bëhet ne Shkup këto dit apo jan ka pijn junt,http://www.youtube.com/watch?v=k6mbRrtEVfEkavjedhin , trfikojn e kurvnojn.
loni
rekomanduar (1)
03 Mar 2013
20:46
 
Historian qe bazohet ne kujtime, aq me teper ne kujtimet e Veli Llakes, enveristit te pandreqshem ne te gjitha kohet!! Turp dhe per gazeten zeri.
ermali
rekomanduar (1)
03 Mar 2013
20:23
 
e kur ishte zgju jorganin e kish pa te kambet.andrra,prralla e me qka do ta sulmonte me pushke kineze dhe te mbrohej ne bunkerat e moisiut ha-ha-ha.per hire te vertetes yu e titos ishte nje demokraci sociale perderisa shqiperia e enverit nje shtet bolshevik ngjashem me koren veriore qe eshte sot.lpk-ja e atehershme apo fronti i kuq siq e quanin veten enderronin enverin dhe bolshevizmin e sot na shesin mend per shqiptarizem/
refik sadiku
rekomanduar (2)
03 Mar 2013
20:01
 
http://www.youtube.com/watch?v=4dA2JuSlEiw
loni
rekomanduar (0)
03 Mar 2013
20:01
 
gjithnje ai qe sulmon,fiton.na sulmuam ushtrine e shkaut,fituam,
fitimtari
rekomanduar (2)
03 Mar 2013
19:23
 
ENVER HOXHA TU NGJAT JETA SA TE KET GUR E SA TE KET SHKREPA ,ke qen je dhe do te jesh hero sa te ket shqiptar mbi dhe Po na mbyt nostalgjia per XHAXHIN ENVER hajnat e sodit na rrjepen na shiten na vrane dhe po na zhdukin
kuksi
rekomanduar (11)
03 Mar 2013
18:01
 
Të dua Xhaxhi Enver ;-)
Naimi
rekomanduar (7)
03 Mar 2013
17:56
 
prralla prralla han qeni arra
hashimistan
rekomanduar (4)
03 Mar 2013
17:55
 
Hajde rren hajde por Shqiprija e asaj kohe se kish pas buk mu ngi se le ma me luftu me Jugosllavin ani kush Enveri qe Kosovart dhe Dibranet kishin hjek ma shum prej tina se prej shkjeve
Gjoni
rekomanduar (1)
03 Mar 2013
17:55
 
Artjom Ulunjam Enver Hodža planirao napad na Jugoslaviju posle Titove smrti 03.03.2013 7:14 Izvor vesti: Vesti online Ruski istori?ar Artjom Ulunjam objavio je u svom tekstu " Tajna operacija Eksplozija" da se komunisti?ki vo?a Enver Hodža pripremao za vojnu operaciju na Jugoslaviju... http://www.najvesti.com/tag/Artjom-Ulunjam
loni
rekomanduar (0)
03 Mar 2013
17:52
 
po te flete dikush per kete njeri udheheqes shqiptare menjihere do identifikohesh si perkrahes i komunizmit apo socialist,por une mendoj se shume gjera duhet shtjelluar me kujdes kur eshte ne pyetje si udheheqesia shqiptare kudo te jete ajo si edhe populli i saj,pra per kete njeri i cili me gjithe potencialin e vete u mundua per te miren e popullit te tij duke pare ne kete rast edhe synim sulmin kunder jug.ka qene i arsyeshem duke pare te arsyeshme token qe i eshte marre ketij vendi pa te drejte nga forcat sllave e te perkrahuara edhe nga bashk.nderk.atebote,pra mendoj edhe njihere se tjeter mendim do kemi ndaj ketij njeriu hiq me shume se edhe vete 10 vitet e ardhshme
beka
rekomanduar (6)
03 Mar 2013
17:50
 
Mehmet Shehun dhe Kadri Hazbiun u eliminuan per faktin e Dardanise. Kadriu nga frika e njej konflikti te gjere beri te ditur jugosllaveve(sebve)operacionin Shperthimi. Kjo tradhti pati efekte te menjihershme(eliminimi i e vllezerve Gervalla,te cilet ishin mendja e organizimit te kryendritjes fillestare qe do te ndodhte ne Dardani) ne shtypjen e demostratave te 81-it
Ismaili nga Kuksi
rekomanduar (3)
03 Mar 2013
17:39
 
Ky far historiani qe ne bazë emrit është me kombesi Armen( Armenia) nuk e dij kurë paska shkruar por e verteta është se tegjithë jeni te vonuar me ket shkrim edhe Zeri.Nuk jam isigurt para vdekjes se Titos apo pas,por, paraluftes ne jugosllavi radiot shqiptare nuk me kujtohet cila ekan dhenë nje shkrim te Ever Hoxhes qe sot lirisht mun te thuhet se isht skenari i vertet shembejes se pergjakshme te jugosllavis. Ky, tani dokument, pa tjeter duhet te gjendet ne arkivat shqiptare dhe te gjith shqiptarve ju takon ta gjejnë dhe ta transmetojnë per hir tese vertetes. Ateher po punonim ilegal per shkatrr e Jugos dhe nuk besonim se dota presim, nderi i madh atyre qe ranë per liri, por ai fjalim aq sakt sa vetem ata qe e kann degjuar e perjetuar lufte mund ta dinë. Kijani inatin por faljani hakun xhaxhit,sa ishte i mir¨populli e ber sa ishte i keq hise kann edhe ata qe ja lepinin kpuzat e tani e quajn vehten Demokrat. Dhe ne fund beni llogari sa esht shitë e sa ka borgj çdo shqiptar, per hirvert
loni
rekomanduar (4)
03 Mar 2013
17:38
 
Edhe ky e ka ditur se kush e rrethojne Kombin Shqiptar dhe e ka tepruar me diktatur. Ndoshta edhe nge qejfi se ka bere, ndoshta nga frika. Por qe Jugosllavine do ta kishte sulmuar, ndoshta po, por po te ishte gjalle me 1999 do ta kishta sulmuar Serbine dhe do ta kishte marre Kosoven dhe trojet shqiptare nen ish Jugosllavi 100% , jo si keta ahmakat e sodit Nano e Berisha qe nuk ka ndihmuan ushtarakisht fare kunder Serbise.
Fati
rekomanduar (5)
03 Mar 2013
17:10
 
historija ruse qetash,eka vaktin meu shfaq ne kosov e ne shqipri;per te tregue kti poplli sa imir asht komunizmi rus;shqiptart jan hala gjall qe jakan pa te mirat e komunizmit:zyra e kkosoves ne shqipri;ka perfundue me viktima;te cilat ni dit doti qet arshivi serb,per mej ngatrru shqiptart mes veti:flet historija;riza,b.BRUKSELL.
riza
rekomanduar (3)
03 Mar 2013
17:01
 
valla bre boll e gazetar i lodht koke eu medet medet
gimi
rekomanduar (3)
03 Mar 2013
17:00
 
Ne shqiptarët kurrë vlerësojmë si duhet sepse pak lexojmë dhe mbajmë mend. Shumë liderë shqiptarë, qoftë në Shqipëri a Kosovë, nuk hezitojnë ta shajnë Enver Hoxhën, duke e quajtur diktator,sepse kështu fitojnë vota dhe përkrahjen e `miqve` tanë, të cilët me veprat e tyre po dalin se nuk janë tamam miq. Unë nuk dua t’ia mohoj të këqijat që Enver Hoxha ia ka shkaktuar vëllezërve tanë në Shqipëri, mirëpo kërkoj që vetë vëllezërit tanë atje, dhe në këtu, t’i jemi mirënjohës atij sepse e mbajti Shqipërinë për 50 vjet. Sot, liderët shqiptarë janë më të këqij se ai: po bëhen milionerë në kurriz të popullit, dhe po e shkatërrojnë Shqipërinë pa mëshirë! Greqia jo që ka mundur, por as nuk ka imagjinuar t’i bëje Shqipërisë të njëjtën gjë që po ia bën sot në Shqipërinë `demokratike`, `proevropiane` dhe gjithsesi antishqiptare që po udhëhiqet nga tradhtarët e kombit shqiptar, të cilët sot e shajnë Enverit, edhe pse deri dje kanë ngrenë prej tij!!!
Xhavit
rekomanduar (9)
03 Mar 2013
16:49
 
"I frikësuar për regjimin e tij diktatorial..." Kjo sqaron gjithcka. I ka ra ndermend Kosova per poena politike dhe ate ne prag te vdekjes politike dhe fizike.
Real
rekomanduar (1)
03 Mar 2013
16:35
 
Rrene e kulluar nga Ruset e nga ky kriminel diktator i shekullit 20.Ky,krrjte qka ka mujt me ba,me i vra njerzet e afte e dhqipter te petkushtuar,mu sikur jeta td PDK-se qe vrane para lufte,gjate lufte dhe oas lufte per ti vjedhe meritat e tjetrkuajte se keta luften e kane zhvillue ne"Rogner"te Tiranes ne bashkpunim me sherbinet senmrete ruso-serbe.Mos ja aitni suratin e jegije qeni se nuk durohet.Na kursdni nga kjo bile ju lutem juve te "Zerit".
1244Kosovo*
rekomanduar (5)
03 Mar 2013
16:28
 
Rrene e kulluar nga Ruset e nga ky kriminel diktator i shekullit 20.Ky,krrjte qka ka mujt me ba,me i vra njerzet e afte e dhqipter te petkushtuar,mu sikur jeta td PDK-se qe vrane para lufte,gjate lufte dhe oas lufte per ti vjedhe meritat e tjetrkuajte se keta luften e kane zhvillue ne"Rogner"te Tiranes ne bashkpunim me sherbinet senmrete ruso-serbe.Mos ja aitni suratin e jegije qeni se nuk durohet.Na kursdni nga kjo bile ju lutem juve te "Zerit".
1244Kosovo*
rekomanduar (1)
03 Mar 2013
16:28
 
Ha ha,perralla me mbret!
tasjanaliu
rekomanduar (3)
03 Mar 2013
16:27
 
"Enver Hoxha kishte planifikuar të sulmojë Jugosllavinë"- Do te doja te dija se me cka ka dashur ta sulmoj E.H. Jugosllavine.Me arme ne ate kohe (e as tani) Shqiperia nuk ka mund te beje asgje,veq cka na kish marre ne qafe neve ketu ne Kosove dhe shtetasit e vet.
Agimi
rekomanduar (18)
03 Mar 2013
16:24
 
Komandant na ka marre malli,vertet ishte dhe mbetesh me i madh se Skenderbeu.
Sami
rekomanduar (32)
03 Mar 2013
16:06
 
Kjo esht si nje PRRALLE e bukur,per mi sulmu YU xhaxhi Enver se pari ka qen dashtur me e ELIMINU fizikisht spiunet e UDB-se qe i ka pasur ne rrethin e ngusht si p.sh boshnjakun e Shkodres RAMIZ ALIN(ish presidentin)e mandej doktorrin e tij personal Sali Berishen burrin e Sllobodanka Stanishiqit,pra siq po shifet YU ka mujt me e ELIMINU xhaxhi kur ka dashtur nëpërmjet agjentit te vet tani Kryministrit Sali Ram Berishes,keshtu qe kesaj prralle si besohet se shpirtin e E.H agjenti i UDB-se e ka pasur ne dore doktorri i Zemeres Kardiologu Sali Berisha
SS-Divizjon
rekomanduar (12)
03 Mar 2013
15:55
 
Me shume nga Ditari