Ditari

Ballina / Ditari / Politikë
“Lufta” për Asamblenë e Gjakovës
Artan Haraqia Publikuar: 06.09.2013 - 08:47

Gara interesante që pritet të zhvillohet për kryetar të Gjakovës, duket se e ka lënë pakëz nën hije garën tjetër, atë për Asamble komunale, organ ky me mjaft rëndësi për qytetarët e Gjakovës. Megjithatë, të gjitha parashikimet dhe ndryshimet ligjore paralajmërojnë se edhe në këtë drejtim pritet një garë e fuqishme dhe atë jo vetëm në mes të subjekteve politike, por edhe brenda vet secilit subject veç e veç.

Njëra ndër aryet paralajmëruese që kjo garë do të jetë interesante është zvogëlimi i numrit të asambleistëve nga 41 në 35, element që e rritë dukshëm konkurrencën në mes të partive politike. Nga ana tjetër, mundësia që të votohet vetëm për një kandidat e jo për pesë të tillë siç ka qenë deri me tani, pritet ta ashpërsojë luftën brenda llojit, konkretisht brenda subjektit politik.

E pikërisht për shkak të kësaj gare në pritshmëri mjaft të fortë, subjektet politike thonë se kanë zgjedhur njerëzit më të mirë për tu futur në këtë garë. Ndonëse listat e kandidatëve për asamble komunale ende nuk janë bërë publike, gazeta ka arritur t’i sigurojë ato, për t’i prezentuar të pakten pesë kandidatët e parë nga secili subjekt, pesëshe që nga të gjitha llogaritet të jetë boshti më i fuqishëm dhe i fitores...(Shkrimin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Gazetës Zëri)

 


Komento
Komente (9)

Shkruaje emrin

Shkruaje email adresen

Shkruaje vendin
Shkruaje komentin
1000
Dërgo komentin
Lista e AKR-se mizerje. Tu ja fillu prej kandidates per kryetare e me tutje. E perbere prej familjes Lluka me babe e me svastika, edhe prej do klincae te Big Brother Albania. Mjerim.
Gjakovarja
rekomanduar (2)
06 Sep 2013
14:18
 
Taulant - e paske harru edhe Masar Lluken per rekord ja shkon ai. Me krejt eshte kandidu edhe ai. Ska gje prej AKR-se.
Gjakovari
rekomanduar (3)
06 Sep 2013
13:56
 
hahahahaha Mimoza Shala paksa luftu hahaha ku na paska luftu ajo ka sherby me dishka tjeter por jo me luftu dhe nuk eshte plagosur te luftu dhe na paska jetu me nder hahahaha po kjo ka qene uzurpuatore e cila ne qender te qytetit te Gjakoves ka uzurpuar LOKAL se bashku me ish burrin e saje dhe nuk edi a jeni ne dijeni qe pasi u prish me burrin dhe mbeti pa pune... filloj te mirret me politik po qa na paska bere kjo per te na bindur per me votu kete individ te sikletshem qe nuk eshte as burr as gru as e martuar e as e pa martuar cilin model e perfaqson perveq ate te deshtuar
UÇK-ja
rekomanduar (3)
06 Sep 2013
13:35
 
Genc, moti koment ma te poshter se ky i joti nuk kam pa. Ti ose koke totalisht idiot e i padijshem, ose klysh i bandave te Pali Lekajt e Mimoza Kusarit, qe hajnin e kane primare. Krejt Gjakova e krejt Kosova e dine qe Mimoza Shala eshte nje njeri i ndershem qe garon per nje parti te ndershme. Eshte marre per ty me qu kso fjalesh per kete vajze. Mimoza Shala eshte nje vajze qe ka luftu dhe pas luftes ka vazhdu me jetu me ndere, e jo si komandantat tu kriminele.
Gjakova
rekomanduar (4)
06 Sep 2013
12:26
 
Respekte per Vetevndosjen e Albin Kurtit po si mundem me votu nje liste ku eshte nje vajze e cila eshte e qnjerzuar e cila nuk ka as familje e cila eshte nje prestetutk dhe gjith jeten ka pire droge dhe vazhdon te te pine ne kohen e lire e kjo eshte MIMOZA SHALA
Genci
rekomanduar (2)
06 Sep 2013
11:57
 
U tmerrova kur pash listen e atyre qe kandiduan nga AKR e baces Pacoll! Pervec Mah-mutin e Lilave, aty ke dr.Shahin Roken qe ne parti te Qekut , nuk pat marr vota as nga familja vete, pastaj, rekordmeni qe as vete se dine tash sa parti ka kaluar Bujar Domi.... e keshtu me rradhe! Cka me prite prej fosileve, e mjera Gjakova ne dore te kujt ka ra dhe ne dore te kujt do te bjen! Populli thote: " Hyp se te vrava , zhdryp se te myta" ! Cirkusi ne Gjakove vazhdon akoma me palaqo te ri!
Taulanti
rekomanduar (4)
06 Sep 2013
11:49
 
Pajtohem me Besarten,pasi qe Gjakova i lodh me te korruptuaarit e aak
Gjakovari
rekomanduar (8)
06 Sep 2013
11:34
 
Besarta, mos e harro edhe listen e AKR me Mah-mutin e Lilave dhe disa te tjere qe i kane nderru nga 5 parti ne 10 vitet e fundit.
Ideali
rekomanduar (9)
06 Sep 2013
10:10
 
Lista qe do votohet eshte ajo e vetvendosjes dhe akr se aak ka vetem njez te korruptuar si valon vulen i cili eshte artak i kol komonit qe ja ka shitur pronat e deva gazit dhe qaz mehmeti, xhavit alia dhe agron kryeziu ky i korruptuar dhe argat i pal lekes
Besarta
rekomanduar (13)
06 Sep 2013
09:53
 
Me shume nga Ditari