Ditari

Ballina / Ditari / Shoqëri
Zbuluesja e ilaçit të esheria colit që nuk vlerësohet në Kosovë (Video)
Publikuar: 13.01.2014 - 17:17

Emri i kosovares, Ajtene Krasniqi nga Prizreni duket se do të mbetet në historinë shkencore si zbuluese e një ilaçi i cili do ta shëronte bakterin escherichia coli (esheria coli).

Një zbulim i tillë u vlerësua jashtë kufijve të Kosovës me miliona mirëpo në Kosovë s’u morr askush me të.  

Siç raporton Klan Kosova ajo vazhdon që këtë ilaç ta prodhoj në shtëpi pasi që nuk dëshiron që licencën t’ia jam një shteti tjetër që nuk është Kosova.

Për më tepër ndiqni videon:


Komento
Komente (19)

Shkruaje emrin

Shkruaje email adresen

Shkruaje vendin
Shkruaje komentin
1000
Dërgo komentin
E nderuara Ajtene,pasi une jam dijabet tip.2 gjithashtu kam edhe Athroats inflomejshen perdori shum barna kisha pas deshir me dit a kisha mujt me perdor ket antibijotik tuajin per keto semundje.Ju pershendes dhe sukses .
Hilmije
rekomanduar (25)
04 Jun 2014
10:12
 
pershendetje ajtene
nerghivanekrasniqi
rekomanduar (15)
30 May 2014
21:56
 
pershendetje ajtene un kam ardh te ti e kam ble ilaqin tuaj qe nje javjam te e prdor rregullisht,un e kam ket bakter qe tri vite jam tu u mendu me hek me medikamete edhe spo hiqet , e tash po kam shpresa te ti qe hiqet me ket ilaqin tua do pervoj deri sa ti pi dy shisha ..
nergjivane
rekomanduar (19)
30 May 2014
21:54
 
shume hallegji e kane blere Ilaqin, per ne ne Kosove kogja shtrenjet. E kam pare para gatinje viti Intervisten ne TV, dhe e shkrova menjehere Emrin Ajtene Krasniqi. Mua me pengon se ka shume pak Informata per Ilaqin ne fjale. Nese doni ti kontiboni Kosoves e Kosovarve, ju lutem pak ma shume Informata, te pakten qfare permbajtje ka Ilaqi- p.sh. Bioflavonoide, Vitamina, Minerale a ndonje Substanc aktive bimore. Per me arrit jashte Kosove duhet qe provat shkencore te publikohen se ashtu munden ndoshta edhe efekte te tjera te zbulohen. Se na Shqipet e Kosoves jemi qysh jemi e besojm ne emer te Allahut gati te gjitha cka flitet, e sidomos kur eshte Fjala per Sherim. Kisha pas edhe shume me shkrua per tash aqe. Mos e merrni si kritik por si sygjerim. Une jam i gatshem te bashkepunoj me ju dhe ti kontriboj Kosoves pa interesa te fshehta. Perndryshe nese eshte Ilaq i vertet Allahu ju ndihmofte, e pa marr para sysh cfare Ilaqi eshte, te gjithve atyre qe e perdorin Allahu i sherofte e paqin jete te gjate me familjet e te dashurit e vete. me pershendetjete dshz
adi
rekomanduar (9)
29 May 2014
23:07
 
a mundeni me me tregu cfar semundje sheron ky ilac klm flm
florina
rekomanduar (16)
23 Apr 2014
17:01
 
a mundeni me me tregu sa semundje sheron ky ilac dhe cfar semundje ju lutem.flm per mirkuptimin
flrina
rekomanduar (7)
23 Apr 2014
16:58
 
a mundeni me me than cfar semundje sheron ky ilac
florina
rekomanduar (10)
23 Apr 2014
16:57
 
tung a muni mema kallzu adresen e ajtene krasniqi ose numrin tel kaloni mir
astrit
rekomanduar (17)
24 Mar 2014
21:59
 
Gabim jeni zonja dhe zotrinje se ilaqi per sherim nga esheria coli ka egzistu qe pas perfundimit te luftes se pare boterore pra kur Alexander Flamingu ka zbulu antibiotiken ( Penicilinen ) kunder bakteries . Kjo qe po shpjegohet ketu esht pseudoshkence dhe asgje tjeter pos sehire .
ska rendesi
rekomanduar (6)
23 Mar 2014
19:06
 
Ju lutem adresen nese e dini?
Agon
rekomanduar (14)
15 Mar 2014
09:18
 
e nderuar te lumte per punen qe po beni dhe te deshiroj shendet te mire; kam dy pyetje per ju: 1. ku mund te gjeje ilqet tuaja, dhe qfare ilaqi mund te perdor kunder gripit i cile eshte shfaqur tani me shume dhimbje dhe temperature te larte dhe 2. qka me preferoni te perdori per dhimbje lukthi se kam probleme me thartire (gogsim) nese me ndihmoni flm dhe do te ju jam mirenjohes
xhevat zejnullahu
rekomanduar (19)
13 Mar 2014
10:35
 
zbulim me vlere te madhe per shendetesin, aq me mire qe kete zbilim e beri shqiptarja Ajtene Krasniqi, Rrofsh e paq shendet! Por do te ishte mire te dijm se si mund te kemi kete ilaq, meqense une i tregova do njerzve . Ata jan te interesuar te blejn sepse kah nje kohe te gjate qe vujn nga keto bakterjet. ju lutem na tregoni adresen , ku blehet NT-41.
selajdin
rekomanduar (7)
22 Feb 2014
14:37
 
A ka ndonje numer tjeter te Zj.Krasniqi sepse nuk po me pergjigjet ne numrin e shenuar ne koment
genc
rekomanduar (3)
13 Feb 2014
15:06
 
N'vend se Kosova me u krenu qe ekzistojn njerez te tille qe jane ne gjendje me i ndihmu popullit, e askush nuk i ofron mbeshtetje kjo eshte tmerr... respekt per zonjen Ajtene Krasniqi
Liridona
rekomanduar (1)
14 Jan 2014
17:27
 
Respekt per kete zonje. Normal qe shqiptaret nuk e vleresojne, se jane shume nxane tu kendu kange me ciftelija dhe patriotizem, marre.
Guri
rekomanduar (1)
14 Jan 2014
13:01
 
044-209-332 ja ky esht nr i zonjes Ajtene Krasniqi
liza karsniqi
rekomanduar (16)
14 Jan 2014
11:55
 
O lereni le te bejne vrejtje se mire e kane njerzija se shteti i jone ska ba kurgja per nga ana sociale po a e din kush numrin ose si me komunikue me kete zojen qe ka ba kete inovacion. Kame shume nevoj per nje bari te ketille. Vajzen 11 vjeqare e kame te semuar nga kjo smundje.
ceti
rekomanduar (9)
13 Jan 2014
20:05
 
Televizioni si dhe shtypi ditor e kan per detyre te informojne,zbavisin e edhe te mbijetojne si subjekte ekonomike.Sigurisht ne asnji rast te promovojne zbulimet dhe arritjet tekniko-mediko-teknologjike.Per keto te fundit egzistojne revista tekniko-mediko-teknologjike te veqanta.Nuk jane gazetaret ata qe munden me kompetence te flasin per tema te kesaj natyre,por specialistet e fushave te veqanta ne baze te informatave dhe pregaditjes shkencore qe kane. Mqs. u zgjata me kete uvertyre,do te ishte me interes qe gazetari ne fjale te ipte edhe pergaditjen shkencore qe ka kjo"shpikse-zbuluese' e medikamentit ne fjale. Klan Kosova,pak para dy muajve duel edhe me nji "shpikes-zbulues" ne emisionin e mengjesit"Syt shtate",duke aluduar se shteti nuk po bene sa duhet per zbuluesit-inovatoret.Frigohem se KK do ti behet mani "informimi"i kesaj natyre. Per inovatorizem,zbulime dhe shpikje shkencore egzistojne dikasteret e posaqme te UP dhe fakulteteve adekuate.
Hajriz
rekomanduar (19)
13 Jan 2014
19:03
 
A ka naj numer ku muj me kontaktu me ket zojen ajtene
Mani
rekomanduar (35)
13 Jan 2014
17:37
 
Me shume nga Ditari