Ditari

Ballina / Ditari / Shoqëri
Kosovarët udhëtojnë pa viza në 12 vende të botës
Linda Bekteshi & Saranda Rama Publikuar: 06.05.2014 - 12:48

Ndonëse çështja e liberalizimit të vizave nuk po shihet si ëndërr e afërt e kosovarëve për të udhëtuar lirshëm në Evropë, tashmë kosovarët nuk mund të cilësohen si totalisht të izoluar.

Tashmë në së paku 12 vende të botës mund të udhëtojnë pa viza.

Sipas databazës së fundit të IATA për sistemin ndërkombëtar të udhëtimeve, shtetasit me pasaportë të Kosovës do të mund të udhëtojnë pa viza në 12 vende të botës.

Gazeta “Zëri” mëson nga burime brenda Ministrin së Punëve të Jashtme të Kosovës se vendet ku kosovarët mund të udhëtojnë pa viza janë: Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi, Turqia, Dominika, Ekuadori, Gambia, Haiti, Micronesia, Niue dhe St. Vincent and the Grenadines.

Një tjetër lehtësim për të vizituar 29 vende tjera të botës është bërë tashmë për kosovarët por jo krejtësisht pa viza.

Qytetarët e Kosovës mund të marrin viza pa pasur nevojë të aplikojnë më herët por vetëm kur të arrijnë në aeroporte apo pika kufitare të 29 vendeve të botës.

Atyre u duhet të paguajnë vetëm një pagesë të vogël për procedurën, të posedojnë bileta kthyese, rezervim të hotelit dhe para të mjaftueshme për qëndrim në atë vend.

Lista e këtyre shteteve është si vijon: Bangladesh, Bolivia, Burundi, Cambodia, Cape Verde, Comoros, Cook Isl., Djibouti, Georgia, Guinea-Bissau, Jamaica, Jordan, Lao People's Dem. Rep. Macao (SAR China), Madagascar, Maldives, Mali, Mauritania, Mozambique, Nepal, Palau, Samoa, Seychelles, Sri Lanka, Tanzania, Timor-Leste, Togo, Tuvalu dhe Uganda.

Më poshtë mund të lexoni për disa nga këto vende se me çfarë karakterizohen dhe se sa janë atraktive për tu vizituar:

Bolivia, vend ekzotik ku mund të shfrytëzohet për pushime.

Burundi, vend afrikan i varfër.
Cambodia, atraktiv për vizitorët, përveç që mund të shfrytëzohet plazhi i brekëdeteve të mrekullueshme vizitorët mund të shohin edhe objekte gjigante në formë të skulpturave si nga drunjët ashtu edhe nga gurët e lashtë.

Cape Verde, vend i bukur bregdetar.

Comoros mund të shfrytëzohet për pushime bregdetare por njihet si vend i varfër dhe jo shum atraktiv për vizitorët.

Cook Islands, një ishull mahnitës në Islandë i cili nuk mund të lihet pa e vizituar. Bukuritë e këtij ishulli dhe uji i kristaltë të jep ndjesinë e një e një parajse të vërtetë.

Djibouti, vend i varfër afrikan.

Georgia, shtet afër Rusisë, mund të konsiderohet interesant për tu vizituar.

Guinea-Bissau shtet i varfër amerikan por interesant për tu vizituar

Jamaica, kush nuk do të dëshironte ta vizitonte Gjamajken, përveç bregdetit të mrekullueshëm njihen edhe për karnavalet më të mira në botë. Sidomos veshja e vajzave në karnavale është mahnitëse.

Jordania, një vend antik dhe mahnitës me bukuritë e objekteve antike

Lao people's democratic republic, njihet si vend i varfër por ia vlen të vizitohet për bukurinë e liqeneve të shumta dhe turizmin malorë

Macao, një vend kinez mjaft i bukur

Maldives, kush nuk do të dëshironte të kalonte pushimet në plazhet e Maldives, njihet si vendi ideal sidomos për çiftet që dëshirojnë të kalojnë muajin e mjaltit

Tanzania, karakterizohet nga llojet e shumta të kafshëve të egra, një vend ideal për adhuruesit e kafshëve...


Komento
Komente (42)

Shkruaje emrin

Shkruaje email adresen

Shkruaje vendin
Shkruaje komentin
1000
Dërgo komentin
Ku duhet me shuk mu lajmru per me udhtu ne island
Sadik
rekomanduar (23)
06 Jul 2014
13:22
 
jam e interesuar te udhetoi ne Sri Lanka kom pasaport te kosoves e jetoi ne itali si Jan procedura per udhetim
tina
rekomanduar (29)
02 Jul 2014
18:34
 
Po keto vende qe kan pranuar shtetin ton. Pa viza atje dikujt qe ju ka merzit jeta le te shkon por vetem kafshet qe kisha urdheru per te shkuar
dritan
rekomanduar (8)
12 May 2014
18:15
 
Kosovaret , meritojne qe te udhetojne pa viza ne gjithe Europen . Politikajt e saj jo . Ngas ata me sjelljet e tyre destruktive ndaj shtetit tone i lane kososvaret qe te udhetojne lirshem e pa viza ne gjithe Evropen .
Kuki
rekomanduar (11)
11 May 2014
17:42
 
une jam kosovar i paster si loti lahem pese here ne dite rruhem i frikohem allahut atij i perulem nena ime eshte nena ime babai im eshte babai i im e ty or pis te vjne era kudermon nga pa pastertia i pa lare poshte e larte je nje hiq si i gjalle ashtu edhe i vdekur une nuk i puthe doren askujt e ti ia puthe bythen papes qe ju e quani ti je nje fanatik i keq u pa puna e qiftave si ti me vjen shume keq por tash e kemi radhen ne me ibrahima e hashima e hasana e hysena e me bismilah prit deri ne diten fundit dhe prap jemi ne ata qe do te fitojm rrebel qkerdhata ku ju i shisni motrat e juaja per serb e bullgar nuk keni asnje vlere hiq dhe per kete jeni nje hiq pirdhu or
shefqet
rekomanduar (6)
10 May 2014
17:17
 
une jam kosovar i paster si loti lahem pese here ne dite rruhem i frikohem allahut atij i perulem nena ime eshte nena ime babai im eshte babai i im e ty or pis te vjne era kudermon nga pa pastertia i pa lare poshte e larte je nje hiq si i gjalle ashtu edhe i vdekur une nuk i puthe doren askujt e ti ia puthe bythen papes qe ju e quani ti je nje fanatik i keq u pa puna e qiftave si ti me vjen shume keq por tash e kemi radhen ne me ibrahima e hashima e hasana e hysena e me bismilah prit deri ne diten fundit dhe prap jemi ne ata qe do te fitojm rrebel qkerdhata ku ju i shisni motrat e juaja per serb e bullgar nuk keni asnje vlere hiq dhe per kete jeni nje hiq pirdhu or
shefqet
rekomanduar (1)
10 May 2014
17:17
 
o per zotin as nuk po ma nin hiq per arabi e as per turqi po edhe ma hiq per vatikan e per papen apo baben e krishterve qysh e quajn e as per gjergjin qe e ka pas te emen shkin une e dua popullin tim e vendin tim e ti o krishter i pist mos hyn lakrave se puna e juve eshte hiq une jam shqiptar por edhe njeri musliman i paster e kurr nuk i nenqmoj fet e askujt po ty po ta them se nuk meriton rrespekt kush do qe te jesh nuk ta kam friken as ty e askujt pos krijuesit Allahut
shefqet
rekomanduar (6)
10 May 2014
17:06
 
kosovaret e kan vendin ne shtetet arabe apo ne rusi aty nga vjen ky emer rus....e jo ne evropen krishtere...kush don turkin te iken ne turqi pa viza e kan te baba i tyre...muslimanet ne azi e arabi-turqi...SHQIPTARET ME FLAMURIN E SHEN GJERGJ KASTRIOTIT NE EVROPEN KRISHTERE..
SHQIPTRI
rekomanduar (4)
09 May 2014
19:39
 
Ti SYLA, vendet e Zoterinjve te Mjekrroshave qe ti po i quan nuk ju nevojitet viza , sepse ato jane shtete ma te civilizuara sesa qe mendohet,europa i ven vizat nga frika ma e madhe se islami po hapet me te madhe ne europe, e ti mirru hala me mejkrra a vet ne Kosove i kie mjekrrat qe nuk po du ti ofendoi neper kishat e deqanit e gjithe andej kosoves dhe ato mjekrra nuk po ta thujne menjen ty hiq aa, vetem mjekrrat e Muslimanve te ciles fe ndoshta i perket edhe ti vet( nese nuk je Ateistë) zoti te udhezfte edhe ty me shoket tuaj...
patrioti
rekomanduar (2)
09 May 2014
10:47
 
wow lum te ne se ku po mundeshim te udhetojme, me falni mjere te ne. Nese kjo eshte nje arritje e madhe ne qarkullimin e lire te personave ateher nuk e di se cka do te thote "izolim" i nje pupulli apo regjioni. Urime politikane te resorit te jashtem per kash shume liri te qarkullimit dhe udhetimit deri ne Sri Lanke....
tomor
rekomanduar (2)
08 May 2014
16:32
 
Distancohem nga disa komentues se Shqipëtaret janë ata që vjedhin dhe bejne punë të keqija por është e kunderta pra Shqiptari ka bër po bën dhe do të bejë vetem pune të mira. Ata që bejnë punë të këqija s'jan shqipetar, ata ose janë mislimon ose katolik ose dicka tjeter, e di une se ata i thojn veti Shqipëtar po me qën Shqipetar dhe me ber dicka keq s'bën as që shkon hiq bile, e kur tja shtojsh edhe ate si psh mislimon, katolik, ortodoks etj etj ateher prite të keqen në mujsh me e pritë.
rex
rekomanduar (2)
07 May 2014
12:46
 
se paskan cek bre a pranojn azilanta keto vende te mrekullushme,flm evropes qe na i ka hap dyert per xhehenem serbija ne evrope kosova ne afrike e dreq te mallkum,bravo qeveri marveshja jote po korr suksese,marveshje historike.
pogragja
rekomanduar (6)
07 May 2014
12:10
 
evropa kur nuk e don kete qeveri kriminale e denon edhe popullin me mosdhenje te vizave, edhe mire na bon...
ylber
rekomanduar (10)
07 May 2014
10:27
 
o popull i prapambetun shkoni nulqin e perzhitnu po qka din shiptart qa osh seychelles pash zotin
kimi
rekomanduar (6)
07 May 2014
09:44
 
o popull i prapambetun shkoni nulqin e perzhitnu po qka din shiptart qa osh seychelles pash zotin
kimi
rekomanduar (3)
07 May 2014
09:37
 
Te lumt ju per mend qe keni ne keto shtete edhe Sorrat ikin prej varferie e prostitucionit.droges.korupsionit.kindapimeve.Rruga e marr ju qoft pushime te kendeshme ne Banglladesh.
Nexhat
rekomanduar (8)
07 May 2014
08:23
 
Qysh bre turp spo ju vjen me tregu se ku po mujkem me shku,po a e dini bre se qfar vende te varfera jan keto,nese shkon ne Jamaica i bjen pishmonit qe je le,me i keqyrni resortet e shqiptar trru shperlare,duhet ta shikoni possa te dilni prej resorteve te nje vendi se qysh asht ka zhvillohet jeta eeejjj qe buk skan me honger,jetojin si kafsha,ende neper peme e bejne nje sy gjume....e sa per vende tjera si serbija,bulgarija,romanija,hungarija,shqiperija etj,etj,etj jane katastrofe te zhytur ne korrupsion e ndersa neve nuk na lejohet ta vizitojim Evropen,ah vakt o vakt.....
Super1ki
rekomanduar (7)
07 May 2014
03:37
 
evropa asht ne zor me popullin e kosoves sdin qka me ba me lan prap serrbis nuk po dojn evropa u habit me ket popull me hajni krime te ndryshme mafi e ma e keqeja edhe islamista radikal dulen nga shqiptaret qe kurr ne histori shqiptari ska qen as islamist e as terorist e sot ne kosov lulzon krimi mafia terorizmi islam fatkeqsi ,e shkaku i ktyre kosova asht e izoluar dhe nuk na don as kush flm
syla
rekomanduar (8)
07 May 2014
03:17
 
Bravo bre Zeri, ky esht lajm dhe keso artikuj motivues na duhen....
Bessi
rekomanduar (3)
07 May 2014
02:00
 
valla bre po budall te mdhaj , ishmi kane dhe dote jemi mjerishf gjithemon , po ai bahet kaq buj e madhe kesaj pune , me shkue ne haiti , burundi , tansania, vende qe se meritojn as si shtete me u kane , per neve ne rend te par duhet te jet Europa , por kur ste don i yti, qysh te don i huaji, po po kjo ashte e mir per hajna me shkue ne tanzani e ndreq te mallkuem e mi pshef paret qei vjedhin ne Kosov , po mazamakeq qe ishmi kane,, po grahni B,,, e me nreq shpijen ton nihere e tani Evropa na lute vet , se vallahi edhe Burundit e Tanzanijes iu merzitemi shpejte e na tani as me zingjin e as me fukara nuk mbetemi , keshtu thot ni fjale e urte e popullit .
Tafolli
rekomanduar (2)
07 May 2014
00:09
 
mir de evropa eshte e menqur qka me ba me shqiptart qe i kan mend veq me plaqkit e qka ka me ba me ta, une t`kisha qen si ata bile e kisha thur nje mur kinez. bravo evropa
prizreni
rekomanduar (3)
06 May 2014
23:26
 
E qka me ba ne kto shtete?
njazi
rekomanduar (4)
06 May 2014
23:25
 
Bregdeteve ju lutem
Kelmendi
rekomanduar (3)
06 May 2014
22:43
 
ky esht shtet i kurruptuar dhe me passapot te kosoves mujna me shku ne wc
ismail
rekomanduar (9)
06 May 2014
21:09
 
Keto shtet jan me demokratike se shtetet e evropes qe vetem pse munden vetem neve na kan lene me viza ne evrope
remi
rekomanduar (0)
06 May 2014
20:53
 
eshte nje padrejtesi e madhe nga vendet e unionit evropian qe akoma mbajne regjimin e ashper te vizave kundrejt kosoves,a thua valle na urrejne neve me shume se tegjithe te tjeret?a mos ndoshta si pasoje e ketyre percarjeve fetare,qe keto dite sa vie e shtohet numri i sektareve vahabist ?apo ndoshta per frigohen se shqiptaret kur marshojne evropena shume e duan evropen dhe aq puntor jane saqe per nje kohe teshkurter adaptohen dhe natyralizohen si shtetas te atyre vendeve dhe kan frigen nga migrimi i tyre,pra keta tre faktore jane qe kan ndiku ne bllokaden e kosoves dhe getoizimin e saj nga evropa dhe jo pallavrat per ''korrupsion''e krim te org.sepse rumania,bullgaria .serbia jane shoqerite me te kriminalizuara dhe keta sa shpejte filluan leizjen e lire cudi a?sipas nje portali serb cdo i dyti serb jeton jashte serbise per shkak te kushteve shume te renda ekonomiko sociale ne serbi!!
avni
rekomanduar (5)
06 May 2014
20:12
 
kush te tha se eshte me mire ne Kosove ser ne Bangladesh????!!!!! o Meti.
toni
rekomanduar (4)
06 May 2014
20:10
 
bol mir hahahahaha edhe na i kemi pasoshat e serrbis si elita politike kosovare kisha me pyt e kta mjekrroshat islamat shqiptar e ju duhen vizat per siri irak apo afganistan ,,,,,etj flm
syla
rekomanduar (3)
06 May 2014
19:37
 
Tanzania, Uganda na paskan rendit me klasen e 3 ( edhe pse kam rrespekt per kta shtete te varfura deri ne palce)
Prizreni
rekomanduar (6)
06 May 2014
19:33
 
Allahi mos e lasht pa ju marru qysh pat ftyr o Politikant e kosoves me me ju trg popullit se mundeni me udhtu neper kto vende te shkreta populli nuk shkon be keto vende po ju Politikant hajna shkoni aty e mos u ktheshfi Kurr ...
Swiss
rekomanduar (2)
06 May 2014
17:41
 
Ky eshte shteti i BASHKESISE LOKALE TE Brojkes , shteti i kapos se krimit, bandave kriminale, i haracit, i hajnise, korrupcionit, i " CLIRIMTAREVE ";turpi i botes ! @ HAKIMIT - Besa edhe ne varr shqiptari , sot varroset si nje qen ! mE GJUHEN E SATANIT; I GJUHET DHEU PERMBI DHE MA AS SI DIHET VARRI !
BRIJKA DERZHAVICA
rekomanduar (2)
06 May 2014
17:34
 
hahahhaahahahahahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa nji guri i madh ka me ra prej qielli ne evrop pur tija byllur rrugt si kosves?
fahrije selimi
rekomanduar (6)
06 May 2014
17:06
 
Hehe qysh po shihet per Afganistan po dashka me apliku ne ambasade.
realisti
rekomanduar (5)
06 May 2014
16:58
 
Haha jo ne vorr e kem me viza haha qka po na duhen kto shtete kur jan ma keq se na ma mir ne kosov se ne baglladesh haha kuku kosov stu hek kurr gazepi
meti
rekomanduar (2)
06 May 2014
16:31
 
Haha jo ne vorr e kem me viza haha qka po na duhen kto shtete kur jan ma keq se na ma mir ne kosov se ne baglladesh haha kuku kosov stu hek kurr gazepi
meti
rekomanduar (1)
06 May 2014
16:31
 
Haha jo ne vorr e kem me viza haha qka po na duhen kto shtete kur jan ma keq se na ma mir ne kosov se ne baglladesh haha kuku kosov stu hek kurr gazepi
meti
rekomanduar (3)
06 May 2014
16:31
 
kysmet edh en zonen shengen ne dhjetor
arton
rekomanduar (0)
06 May 2014
15:37
 
Sa bukur! Politikanët tanë e kan kuptue seriozisht teorinë e gabuar për prejardhjen e njeriut andaj pretendojn të na kthejn dret "gjenezës".
Baca
rekomanduar (2)
06 May 2014
15:36
 
...dhe ne varr pa viza !?
halim
rekomanduar (11)
06 May 2014
14:47
 
haaa qfar suksesi ne haiti pa viza haaa a si skanë turpë
Bajram
rekomanduar (7)
06 May 2014
14:31
 
Po ne vendet me te rrezikuara e me kushte me te keqija se ne Kosove mundeni me shku lirshem....
besa
rekomanduar (9)
06 May 2014
14:27
 
E qka hamami pot vyn keto Shtete me shku pa viza bre mazamakeq,qeto Shtete qe i lexova qe ashte pa viza,edhe qe ashte me apliku per viz aty per aty sefte i ndegjova dhe i lexova sot.Kurr si paskam ni .Hajde Shtet i Kosoves hajde,ishalla nje dite shkon per se mari me Kosoves veq sa po shifet jo qe besa von dikur nashti.
vjollca
rekomanduar (11)
06 May 2014
13:47
 
Me shume nga Ditari