Sporti

Ballina / Sporti / Vendore
Shtrëngohet Besa
Baki Berisha Publikuar: 30.09.2014 - 13:00

Gjashtë pikë nga dy ballafaqimet e fundit, e sidomos tri pikët e fituar në Ferizaj, janë dëshmi më e mirë se skuadra e Besës ka nisur të këndellet. Kjo erdhi pas telasheve të fundit që i kishte skuadra pejane, veçmas në atmosferën e krijuar në klub, e cila solli suspendime dhe vërejte për disa futbollistë, të cilët dështuan keq në fillim të Kampionatit.

“Po mundohemi të stabilizohemi sa më mirë. Ne i dimë problemet, të cilat janë evidentuar nga kryesia dhe Shtabi teknik”, thotë për “Zërin” trajneri, Arbnor Morina.

Ai i ka lavdëruar futbollistët e rinj të ekipit të tij, për angazhimin e madh që po e bëjnë në çdo minutë.

“Të rinjtë po e bartin barrën e madhe dhe po e shfrytëzojnë rastin si është më së miri, duke marrë përvojë nga 3-4 futbollistë më të moshuar. Është bërë një gërshetim i rinisë dhe i përvojës, i cili po funksionin mjaft mirë”, shprehet Morina, duke lavdëruar edhe lojën e atyre më me përvojë.

“Me Ferizajn në lojë futëm 6 futbollistë shumë të rinj, por barrën kryesore megjithatë e patën tre futbollistë me përvojë, Duraku, Gashi e Nallbani. Çdo gjë shkonte mirë, madje ne patën mundësi me shënuar edhe ndonjë gol, por me rëndësi janë pikët e fituara, të cilat gjithsesi do të jenë motiv shtesë edhe për ballafaqimet e radhës”, thotë trajneri i Besës. Ai flet për atmosferën e mirë në klubin pejanë dhe lavdëron drejtuesit e skuadrës, të cilët nuk mungojnë as në stërvitje, por edhe mbledhjet i kanë mjaft të rregullta.

 

Dëshira, titulli

 

Sa i përket ambicieve të Besës, trajneri, Arbnor Morina, e ka të qartë se ka shumë lojë dhe se gjërat mund të ndryshojnë. Por, assesi nuk e fsheh dëshirën për ta fituar titullin e kampionit, i cili i mungon qe shumë vite skuadrës së suksesshme kosovare.

 “Ambiciet tona janë që të stabilizohemi sa më mirë. Kampionati është shumë i gjatë dhe ai nuk fitohet me një apo dy ndeshje. Sa i përket titullit, nuk e kemi prioritet, por pse jo do ta shfrytëzojmë rastin nëse na jepet. Është e drejtë sportive të besosh në diçka”, thotë Morina, i cili sikur ka frikë nga ndeshja e radhës kundër Drenicës.

“Drenica është skuadër cilësore, e cila pas humbjes nga Istogu kërkon të këndellet pikërisht kundër Besës dhe këtu e shoh rrezikun më të madh”, theksoi ai.

Besa aktualisht është në pozitën e dhjetë të renditjes tabelore me dhjetë pikë, nëntë më pak sesa Hajvalia, e cila po shkëlqen, duke e arsyetuar epitetin e favoritit për titull kampioni. “Stuhia” prishtinase është skuadra e vetme e Superligës, e cila ende nuk ka shijuar asnjë humbje në këtë sezon.

Fakt:

Përkundër përforcimeve, Besa e nisi shumë keq Kampionatin e ri. Mirëpo, pejanët kanë nisur të këndellen javëve të fundit


Komento
Komente (0)

Shkruaje emrin

Shkruaje email adresen

Shkruaje vendin
Shkruaje komentin
1000
Dërgo komentin
Me shume nga Sporti
 
Ky portal mirëmbahet nga NGB “Zëri” sh.p.k.. Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi, pa miratimin e drejtuesve të “Zërit”. Për ta shfrytëzuar materialin e këtij portali, obligoheni t’i pranoni Kushtet e përdorimit .
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2010 Portali "Zëri".
[email protected] | [email protected] | Tel: 00 381 38 24 90 71 & 00 381 38 22 24 51